• 021-46104536

رگولاتوری منفعلانه و چالشهای ایران هوشمند

رگولاتوری منفعلانه و چالشهای ایران هوشمند

اتحادیه اروپایی در سال ۲۰۰۹ مقدمات طرحی را به نام افق ۲۰۲۰ کلید زد. طرحی که بر اساس پیش بینی نیازهای اتحادیه اروپایی و کسب و کارهای این زیست بوم در سال ۲۰۲۰ کلیک خورد. یکی از موضوعات مهم موضوع رگولاتوری فناوری و کارآفرینی مبتنی بر آن بود .اتحادیه به این منظور شش دانشگاه و ۱۰ غول صنعتی را انتخاب نمود. دوره فلوشیپ دکتری حقوق فناوری اطلاعات تعریف نمود. قرار بر این گردید که ۱۰ نفر از ده رشته مختلف در ۵ دوره پذیرش گردند و با کمک یکدیگر تحقیقات را پیش برند. رویکرد بین رشته ای با هدف خروجی واحد .بزرگترین اتفاق زندگی ام عضویت در فلوشیپ ۲۰۱۳ بود که بهترین پنج سال زندگیم را رقم زد. همکارانم از رشته های مختلف آمده بودند. برق/ مخابرات/ فلسفه/ انسان شناسی/ امنیت و شبکه/ منطق/ حقوق مالکیت فکری/ مطالعات بازی/ بیومدیکال. من هم نماینده حقوق فناوری اطلاعات خوانده ها بودم. مسیر مشخص بود. تیم آینده پژوهی تکنولوژی را ابتدا و پیش از تجاری شدن به ما معرفی مینمود. ما ده نفر هم آنقدر دعوا و مرافعه داشتیم تا بتوانیم یک سند واحد رگولاتوری با رویکرد متکثر داشته باشیم. تمام استارتاپ های فعال نیز تمام مطالعات و دورنمای قانونگذاری را می توانستند بدانند. تابستانها نیز ما را به شرکت ها میفرستادند تا از نزدیک ببینیم اینها چگونه بیزینس می کنند و کسب و کارشان چگونه ممکن است به رگولاتوری پیوند بخورد. بسیاری از سندها نظیر GDPR که البته به شخصه آنرا پیشرو نمیدانم حاصل همین تحقیقات و گفتگوها بود.

اینها را برایتان گفتم تا از اهمیت رگولاتوری در نظرشان باخبر شوید و بدانید که توفیق در رگولاتوری آنها چه سابقه ای دارد. درواقع اولین قدم یک نظام پیشرو در حفظ حقوق مردم و استارتاپ ها ریل گذاری رگولاتوری و سپس دعوت برای گذر است. تیم آقای آذری جهرمی وزیر محترم هرچقدر که در بعضی زمینه ها خوب عمل نموده باشد اما کارنامه رگولاتوری ضعیفی دارند. ریشه هم به نظرم نگرش مدیران است. وقتی مدیر مرتبط مصاحبه میکند و می گوید قوانین فعلی کشور ظرفیت حل مشکلات استارتاپ ها را دارد معلوم می شود ما دخیل را اشتباه بسته ایم. جالب اینجاست که تمام فعالان و خون دل خورده ها نیز بزرگترین مشکل را رگولاتوری می دانند و حال آنکه بزرگترین دستاورد وزارت ارتباطات ۵ سند پیش نویس با عنوان لوایح فناوری اطلاعات است که اکثرشان ترجمه مستقیم از رگولاتوری دیگران است. چگونه است که وقتی نود درصد فعالان مشکل را رگولاتوری می دانند وزارتخانه آذری جهرمی هیچ اقدام زیربنایی و فاندامنتال در زمینه رگولاتوری انجام نمی دهد؟ نتیجه انفعال این می شود که بانک مرکزی صلاحیت سیاست گذاری برای مجموعه های پولی بانکی را دارد خود را قیم استارتاپ ها می داند. طرح هایی نظیر ایران هوشمند هم به درد بهره برداری های هشتگی میخورد وگرنه شما بیایید تسهیلات فراهم کنید و ایده را هم به تجارتخانه تبدیل کنید. بعد از یک ماه در نبود رگولاتوری حساب همین استارتاپ را میبندند و شما هیچ..شما نگاه...

من تعجب می کنم در کشوری که در زمینه رگولاتوری منفعلانه ترین رویکرد وجود دارد چگونه میتوان ابزارهای حمایتی تزریق کرد بدون آنکه تضامین کافی هنوز برای حیات و بقای بسیاری از استارتاپ ها وجود ندارد هر طرح حمایتی از زیست بوم استارتاپی کشور زمانی می تواند تحول آفرینانه قلمداد شود که در کنار آن حداقل یک رگولاتوری نیم بند هم شده وجود داشته باشد. درواقع احساس می کنم بزرگترین ناکامی #ایران_هوشمند را بانک مرکزی با داغ و درفش بلاکچینی به راه انداخت. داغ و درفشی که البته چندان پایدار نمایند تا ثابت شود که در این ملک آفت رگولاتوری منفعلانه پیش بینی ناپذیر است.

موسسه حقوقی در غرب تهران


انتشار: 1398/06/14
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
شما می‌توانید نظرات خود را درباره این مطب در فرم زیر ارسال نمایید.
نظری ثبت نشده است شما اولین نفری باشید که درباره مطلب فوق اظهارنظر کنید.
  • 021-46104536
  • info@payadaad.com
  • تهران: همت غرب سردار جنگل نبش کوچه کاظمی پلاک 41 واحد 11
من رو از جدیدترین اخبار و رویدادها مطلع کن
نقشه گوگل پایاداد
تمام حقوق این سایت متعلق به موسسه حقوقی پایاداد است.